2024 წლის ზაფხულის სანავიგაციო სეზონზე, საქართველოსა და ევროპის ქვეყნებს შორის 2500-მდე ავიარეისი შესრულდება. საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში ავიაკომპანიების მიერ დამტკიცებული განრიგების და წარმოდგენილი განაცხადების შესაბამისად, მიმდინარე წლის ზაფხულის აქტიურ სანავიგაციო სეზონზე, სულ 13 600 ავიარეისის შესრულებაა დაგეგმილი.
აღსანიშნავია, რომ ივნისი-ოქტომბრის პერიოდში, საქართველოდან ყველაზე მეტი – 2 480 რეისი ევროპის მიმართულებით შესრულდება, რაც დაგეგმილი ფრენების საერთო რაოდენობის 18%-ს შეადგენს.
ასევე, იზრდება ფრენის სიხშირე გალფის ქვეყნების – საუდის არაბეთის, არაბთა გაერთიანებული საემიროების, ბაჰრეინის, ქუვეითის, ომანის და კატარის მიმართულებითაც. 2024 წლის ივნის-ოქტომბერში, საქართველოსა და გალფის ქვეყნებს შორის დაგეგმილია 2255 რეისის შესრულება, რაც ფრენების საერთო რაოდენობის 17%-ია.
ზაფხულის სანავიგაციო სეზონის იგივე პერიოდში, საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის 1761 რეისის განხორციელება იგეგმება, რაც რეისების საერთო რაოდენობის 13%-ს შეადგენს. საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის ფრენებს 3 ავიაკომპანია ახორციელებს და რეისები მხოლოდ იმ ავიაკომპანიების მიერ სრულდება, რომლებიც არ იმყოფებიან ევროკავშირის შავ სიაში. ფრენები არ ხორციელდება ასევე, იმ თვითმფრინავებით, რომელთაც საჰაერო ხომალდების მწარმოებლებმა შეუწყვიტეს ტექნიკური მხარდაჭერა, რაც გულისხმობს როგორც ტექნიკურ და საფრენოსნო დოკუმენტაციაზე წვდომის შეზღუდვას, ისე მარაგი ნაწილების მოწოდებას.