ათენის აკროპოლისი ანტიკურ საბერძნეთში დიდ სოციალურ, ეკონომიკურ და კულტურულ მნიშვნელობას ატარებდა. აქ ბერძნები სხვადასხვა მიზნით იკრიბებოდნენ, აღასრულებდნენ რელიგიურ რიტუალებს, ცვლიდნენ საქონელს და წყვეტდნენ ქვეყნის საჭირბოროტო საკითხებს. დღეს აკროპოლისი საბერძნეთის ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული ღირსშესანიშნაობაა. უამრავი ტურისტი ანტიკური ნაგებობების სანახავად სტუმრობს ათენს, რადგან ქალაქი ცოცხალი გადმონაშთი და დასტურია ძველი ბერძნული დიდების. ათენს დღემდე ეს იერსახე აქვს შემორჩენილი, იგი მსოფლიოს წამყვანი ქალაქების სიაშია.
აკროპოლისს ათენის პოპულარობაში დიდი წვლილი აქვს. მას ყოველწლიურად 8 მილიონზე მეტი ტურისტი სტუმრობს. აკროპოლისი არა მხოლოდ ისტორიულადაა მნიშვნელოვანი, არამედ სანახაობრივადაც. ათენის აკროპოლისი ქალაქის ყველაზე მაღალი ადგილია, სადაც განლაგებულია ისტორიული შენობები და ტაძრები, მათ შორის ყველაზე ცნობილი პართენონი. აქ ყოფნის დროს, ასევე, აუცილებლად უნდა ნახოთ აკროპოლისის მუზეუმიც, სადაც არქეოლოგიური გათხრების შედეგად ნაპოვნი არტეფაქტები ინახება. აკროპოლისი დიდ ინფორმაციას მოგცემთ ძველი დროის ცივილიზაციებზე, ბერძნების კულტურულ ცხოვრებასა და ანტიკურ ყოველდღიურობაზე. ამ ბლოგში კი ჩვენ შემოგთავაზებთ მნიშვნელოვან ინფორმაციას, რომელიც უნდა გაითვალისწინოთ აკროპოლისის ნახვისას.