გასულ წელს, ცნობილი გახდა რომ თბილისში, ვაზიანის ტერიტორიაზე, ახალი საერთაშორისო აეროპორტის მშენებლობა იგეგმებოდა. საქართველოს მთავრობის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ვაზიანის აეროპორტის მშენებლობა 2029 წელს დასრულდება.
ვაზიანის აეროპორტი პირველ ეტაპზე, წლიურად, 10 მლნ-მდე მგზავრის გატარებას შეძლებს, ხოლო მეორე ფაზის დასრულების შემდეგ კი – 20 მილიონამდე მგზავრის მომსახურებას.
ირაკლი ღარიბაშვილის თქმით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი -ს გაფართოების რესურსი შეზღუდულია, და სწორედ ამიტომ, საჭიროა ახალი აეროპორტის აშენება. ვაზიანი კი საერთაშორისო კლასის აეროპორტის მშენებლობისთვის იდეალური ადგილია.
ახალი აეროპორტის აშენების იდეა, თბილისის აეროპორტში მგზავრთანაკადის ზრდითაა გამოწვეული. სულ უფრო და უფრო იზრდება მოთხოვნა როგორც საერთაშორისო, ისე შიდა ფრენებზე. ამის გამო, სახელმწიფო განაგრძობს შიდა ფრენების სტიმულირებას და ავიაბილეთებზე ფასების სუბსიდირებას, ასევე რეგიონული აეროპორტების განვითარებას.