სწორი სამოქმედო გეგმისა და სტრატეგიის შესაბამისად, საქართველოში ტურიზმისა და ავიაციის ინდუსტრია ვითარდება, ძლიერდება და ძალიან სწრაფი ტემპებით უბრუნდება პანდემიამდელ ნიშნულს. იანვარი-ივნისის თვეების სტატისტიკური მონაცემებით, ამ პერიოდში საქართველოს 2,860,117 საერთაშორისო მოგზაური ეწვია.
როგორც  ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი მარიამ ქვრივიშვილი აღნიშნავს, ეს სტატისტიკა ცხადყოფს, რომ პანდემიამდე პერიოდის მონაცემების 74%-იანი აღდგენაა, 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით კი ზრდა +75.9 %-ს შეადგენს.
ამასთან, 2023 წლის პირველ 6 თვეში ქვეყანაში 1,930,483 საერთაშორისო ტურისტული ვიზიტი შედგა, რაც 2019 წლის მონაცემის 90.8%-ით აღდგენაა, ხოლო 2022 წელთან შედარებით კი +59.6%-იანი ზრდაა.
„დღეს საქართველოს ბაზარზე, ქუთაისის , თბილისის და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტებიდან,  50-ზე მეტი ავიაკომპანია, 60-მდე პირდაპირი მიმართულებით ოპერირებს, რაც ნიშნავს, რომ ფაქტობრივად, ყოველთვიურად ვცდილობთ გავზარდოთ გამტარუნარიანობა და პირდაპირი კავშირი ჩვენთვის სტრატეგიულ სამიზნე – ევროკავშირის და სპარსეთის ყურის ქვეყნებთან, რათა ქვეყანაში კიდევ მეტი ტურისტი ჩამოვიდეს“, – აცხადებს ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე.