ბაქო24 თებერვალი 20264 მარტი 2026აზერბაიჯანის ავიახაზებიავიაბილეთები 553 -დან
ბელგრადი25 მარტი 202629 მარტი 2026Air Serbiaავიაბილეთები 827 -დან
5. ავტომატიზებული ავტოსადგომი – CarPark სისტემა
• დაინერგა თვითმომსახურების ავტოსადგომის სისტემა, რაც ამცირებს რიგებს და აუმჯობესებს მგზავრთა კომფორტს.
6. ფრენების ინფორმაციის ჩვენების სისტემების განახლება (FIDS)
• თბილისის და ბათუმის აეროპორტებში განახლდა ფრენების საინფორმაციო ეკრანები.
• ეს ზრდის ინფორმაციის მიწოდების სისწრაფესა და ხარისხს.
7. მომავალი გეგმები და ხელოვნური ინტელექტის დანერგვა
• 2025 წელს დაგეგმილია დამატებითი თვითრეგისტრაციის კიოსკები და თვითმომსახურების გასასვლელები.
• იგეგმება AI-ზე დაფუძნებული საინფორმაციო რობოტის დანერგვა – სატესტო რეჟიმში.
• რობოტი მგზავრებს მიაწვდის ინფორმაციას ტერმინალების, რეგისტრაციის და სხვა სერვისების შესახებ.
8. TAMS სისტემის განახლება – აეროპორტის ოპერირების მენეჯმენტი
• განახლდება TAMS – ოპერირების მართვის ცენტრალური სისტემა.
• იგი აერთიანებს ფრენის განრიგს, რეგისტრაციას და სხვა სისტემებს.
• ეს სისტემა ფუნდამენტია აეროპორტის ციფრულ ფუნქციონირებაში.
კიბერუსაფრთხოება – პრიორიტეტული მიმართულება
ციფრული ინფრასტრუქტურის ზრდასთან ერთად იზრდება კიბერუსაფრთხოების საჭიროება. კომპანია ამ მიმართულებით ახორციელებს როგორც ფინანსურ, ასევე ინტელექტუალურ ინვესტიციებს.
TAV Technologies-ის გლობალური საქმიანობა
TAV Technologies ავიაციის IT სფეროში გლობალური ლიდერია. მისი სისტემებით სარგებლობს 400 მილიონი მგზავრი წელიწადში. სამხრეთ კავკასიაში TAV Technologies-ის სერვისები მოქმედებს თბილისის, ბათუმისა და ბაქოს აეროპორტებში.
TAV ჯორჯია აქტიურად აგრძელებს აეროპორტების თანამედროვე სტანდარტებზე მორგებას და ციფრულ ტრანსფორმაციას. ინფრასტრუქტურულ ინვესტიციებთან ერთად, თვითმომსახურების სისტემების დანერგვა, ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების დაწყება და უსაფრთხოების გაძლიერება აჩვენებს კომპანიის სტრატეგიულ მიზანს – შექმნას უფრო მოქნილი, უსაფრთხო და მომხმარებელზე ორიენტირებული აეროპორტის ეკოსისტემა. ეს მიდგომა არა მხოლოდ ზრდის მგზავრთა კმაყოფილებას, არამედ აეროპორტების კონკურენტუნარიანობას რეგიონულ და გლობალურ დონეზე.