ბოლო რამდენიმე კვირაა საქართველოსა და რუსეთს შორის დაძაბული მოვლენები მიმდინარეობს. ყველაფერი პარლამენტის შენობაში რუსი დეპუტატის მიერ თავჯდომარის სავარძლიდან წაყვანილი სხდომით დაიწყო,რასაც საქართველოს მოქალაქეების მხრიდან ანტირუსული აქციის მოწყობა მოჰყვა. ამის შედეგად, რუსეთმა საქართველოსთან პირდაპირი ავიამიმოსვლა 8 ივლისიდან ოფიციალურად შეწყვიტა.
დღეს კი გავრცელდა ინფორმაცია, რომ რუსეთსა და საქართველოს შორის პირდაპირი რეისები შესაძლოა ისევ განახლდეს. ამ ინფორმაციას რუსეთის საგარეო უწყებაში არსებულ წყაროზე დაყრდნობით „კომერსანტი“ ავრცელებს. გამოცემის მიხედვით, თუ საქართველოში შეწყდება რუსოფობია და ქვეყნის ხელმძღვანელობა თანმიმდევრული იქნება, ავიამომისვლის აღდგენა შესაძლებელი გახდება. ამასთანავე, წინა დღეებში ქართველი ჟურნალისტის მიერ რუსეთის პრეზიდენტის მისამართით გაკეთებულ უცენზური განცხადებაზე ოფიციალური თბილისის რეაქცია მოსკოვისთვის დამაკმაყოფილებელი აღმოჩნდა და პუტინის თქმით, ის საქართველოს წინააღმდეგ ეკონომიკურ სანქციებს აღარ დააწესებს.
გარდა ამისა, ანტირუსული აქციების დაწყებამდე რუსეთსა და საქართველოს შორის არსებული სავიზო რეჟიმის გაუქმებაზე ბრძანება მიღებული და ხელმოსაწერად გამზადებული იყო, ამიტომ თუ ქვეყნებს შორის სამომავლოდ სიტუაცია დარეგულირდება, შესაძლოა ამ საკითხზე მუშაობა ისევ განახლდეს.