ბოლო პერიოდში ევროპული აეროპორტები მინიმალურ გადაჯდომის დროს ზრდიან (MCT – Minimum Connecting Time), რაც წარმოადგენს აუცილებელ ინტერვალს, რომელიც მგზავრებს ფრენებს შორის გადასასვლელად სჭირდებათ.
ზოგიერთი ავიაგადამზიდავი გადაკდომისთვის მცირე ინტერვალებს განსაზღვრავდა, რაც სპეციალისტების აზრით, საერთაშორისო სამგზავრო ნაკადებში უპირატესობის მოპოვების მცდელობა იყო. ზოგადად, დაჯავშნის სისტემებში კომპანიები, რომლებსაც უფრო მოკლე გადაჯდომის დრო აქვთ, უფრო თვალსაჩინო პოზიციებს იკავებენ. თუმცა, ამ ტენდენციაში ცვლილებები უკვე შეიმჩნევა.
ძირითადი ცვლილებები:
• ფრანკფურტის აეროპორტი: 2025 წლის 30 მარტიდან ფრანკფურტის აეროპორტში Lufthansa-ს ფრენებისთვის მინიმალური გადაჯდომის დრო სტანდარტულად 60 წუთი იქნება. აქამდე ზოგიერთ მარშრუტზე შესაძლებელი იყო 45-50 წუთიანი გადაჯდომა, თუმცა ეს გამონაკლისი უქმდება.
• ამსტერდამის სქიფოლის აეროპორტი: KLM რეკომენდაციას უწევს მინიმუმ 40 წუთს შენგენის ზონაში გადაჯდომისთვის. თუ მგზავრს სჭირდება არაშენგენის ქვეყნიდან გადაჯდომა, პასპორტის კონტროლის გათვალისწინებით, მინიმალური დრო 50 წუთამდე იზრდება.
• პარიზის შარლ დე გოლის აეროპორტი: გადაჯდომისთვის მინიმალური დრო ერთსა და იმავე ტერმინალში 60 წუთია, ხოლო სხვადასხვა ტერმინალებს შორის გადაადგილებისთვის რეკომენდებულია 90 წუთი.
• ლონდონის ჰითროუს აეროპორტი: ამავე ტერმინალში გადაჯდომისთვის მინიმალური დრო 75 წუთია, ხოლო ტერმინალებს შორის გადაადგილების შემთხვევაში – 90 წუთი.