ქუთაისის აეროპორტში ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ბილიკის მშენებლობა 2026 წლისთვის უნდა დასრულდეს. ამის შესახებ „სამთავრობო პროგრამის შესრულების მიმდინარეობის შესახებ მოხსენებაშია“ აღნიშნული, რომელიც 2023 წლის ივნისიდან – 2024 წლის მაისამდე პერიოდს მოიცავს.
დოკუმენტის მიხედვით, ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტი -ს ასაფრენ-დასაფრენი ზოლისა და მასთან დაკავშირებული ინფრასტრუქტურული პროექტირების სამუშაოები უკვე დასრულდა. „ამჟამად მიმდინარეობს ბაზრის კვლევა სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით, რომლის საფუძველზეც შესაბამისი ტენდერი გამოცხადდება. სამშენებლო სამუშაოების დაწყება 2024 წელსვე იგეგმება, ხოლო მთლიანი პროექტის საბოლოო დასრულება კი 2026 წელს.
2024 წლის მაისში, დასრულდა საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის (IATA) ექსპერტების მიერ აეროპორტის განვითარების გენერალურ გეგმაზე მუშაობა. კვლევა და შეფასებები მოიცავს: