2025 წლის აპრილში ქუთაისის აეროპორტმა ახალი რეკორდი მოხსნა
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტმა 2025 წლის აპრილში ახალი რეკორდი დაამყარა – ერთ თვეში აეროპორტმა 145,137 მგზავრს უმასპინძლა, რაც ამ პერიოდისთვის ისტორიულ მაქსიმუმს წარმოადგენს. აღნიშნული მონაცემები საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებამ გამოაქვეყნა.
2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, მგზავრთა რაოდენობა 49%-ით გაიზარდა (2024 წლის აპრილი – 97,220 მგზავრი), ხოლო რეისების რაოდენობამ 28%-ით მოიმატა (2024 წლის აპრილი – 330 რეისი).
იანვრიდან აპრილის ჩათვლით, ქუთაისის აეროპორტი 506,564 მგზავრს და 1,533 რეისს მოემსახურა, რაც წინა წლის იმავე პერიოდის მაჩვენებელს (495,235 მგზავრი) 2.3%-ით აღემატება, ხოლო რეისების რაოდენობა სტაბილურად შენარჩუნდა.
საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების ხელმძღვანელი ლევან მოსეშვილი აღნიშნავს, რომ ზაფხულის სეზონზე მგზავრთა რაოდენობის ზრდის მოლოდინი კიდევ უფრო ოპტიმისტურია. მისი თქმით, აპრილიდან ქუთაისიდან განახლდა პირდაპირი ფრენები მადრიდის და ჰამბურგის მიმართულებით, ხოლო 3 ივნისიდან დაემატება სრულიად ახალი მიმართულება – ლიონი, რაც განსაკუთრებით საინტერესოა ქართული ფეხბურთის ქომაგებისთვის. პარალელურად, დაგეგმილია უკვე არსებული რეისების სიხშირის ზრდაც.
ამჟამად, დავით აღმაშენებლის სახელობის აეროპორტიდან 6 ავიაკომპანია რეგულარულად ახორციელებს პირდაპირ ფრენებს 18 ქვეყნის 33 ქალაქის მიმართულებით, აქედან 24 ევროპის სხვადასხვა ქალაქია.