Wizz Air-ი ქუთაისში მეხუთე თვითმფრინავის დამატებას გეგმავს
ვიზეარის მე-5 თვითმფრინავი ქუთაისში
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო უნგრულ დაბალბიუჯეტიან ავიაკომპანია Wizz Air -თან ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში მეხუთე ბაზირებული საჰაერო ხომალდის დამატებაზე აქტიურ მოლაპარაკებებს აწარმოებს. ეს საქართველოსა და უნგრეთს შორის მზარდი ეკონომიკური თანამშრომლობისა და ტურიზმის სფეროში არსებული დიდი პოტენციალის ფონზე ხდება.
საკითხი აქტუალური გახდა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მარიამ ქვრივიშვილისა და უნგრეთის ახლადდანიშნული ელჩის, პეტრა პონევაჩ-პანას შეხვედრაზე, სადაც ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობების გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა თანამშრომლობის ისეთ პრიორიტეტულ მიმართულებებს, როგორებიცაა:
Wizz Air იაფი ავიაბილეთები ქუთაისიდან
აღსანიშნავია, რომ 2024 წელს საქართველოსა და უნგრეთს შორის სავაჭრო ბრუნვა 14%-ით გაიზარდა, ხოლო ექსპორტი საქართველოდან უნგრეთში შთამბეჭდავი 93%-ით. ზრდის დადებითი დინამიკა შენარჩუნებულია 2025 წლის იანვარ-აგვისტოს მონაცემებითაც, სადაც სავაჭრო ბრუნვა 19%-ით არის გაზრდილი.
Wizz Air-ის როლი ტურიზმის განვითარებაში
ავიაკომპანია Wizz Air-ი, რომელიც ამჟამად ქუთაისის აეროპორტი -ში ოთხი ბაზირებული ხომალდით ოპერირებს, გადამწყვეტ როლს თამაშობს ქვეყანაში ტურისტული ნაკადების ზრდაში. მეხუთე თვითმფრინავის დამატება მნიშვნელოვნად გაზრდის ფრენების გეოგრაფიას, გახდის საქართველოს კიდევ უფრო ხელმისაწვდომს ევროპელი ვიზიტორებისთვის და დამატებით სტიმულს მისცემს ტურიზმის სექტორის განვითარებას.