ქუთაისის აეროპორტში 3.5 კმ-იანი ასაფრენ-დასაფრენი ბილიკის მშენებლობა მიმდინარეობს
kutaisi airport modernization
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში, ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ბილიკის მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს და წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტს ქვეყანაში. აეროპორტი სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ობიექტია, ვინაიდან წლიდან წლამდე იზრდება მგზავრთნაკადიც და ფრენების სიხშირეც, რაც მის ეკონომიკურ და ტურისტულ მნიშვნელობას კიდევ უფრო ზრდის.
ახალი 3.5 კმ-იანი ბილიკის დასრულების შემდეგ, ქუთაისის აეროპორტი გახდება პირველი, რომელიც შეუზღუდავად მიიღებს დიდი ზომის თვითმფრინავებს.  მიზანი ავიაციისა და ტურიზმის სფეროში ინფრასტრუქტურის გაძლიერებაა, რაც ხელს შეუწყობს მეტი ავიარეისისა და მგზავრის მიღებას.
ათენი27 აპრილი 20261 მაისი 2026Wizz Airავიაბილეთები 200 -დან
მარიამ ქვრივიშვილის თქმით, მიმდინარეობს აქტიური მოლაპარაკებები ახალი ავიაკომპანიების დასამატებლად. ასევე, დაგეგმილია სამგზავრო ტერმინალის გაფართოება, რათა აეროპორტმა მომავალში კიდევ უფრო მეტი მგზავრის მომსახურება შეძლოს. პროექტი მოიცავს კარგო ტვირთების მიღებისა და დამუშავების შესაძლებლობების გაუმჯობესებასაც.
დასკვნის სახით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში მიმდინარე ინფრასტრუქტურული განვითარება არამარტო რეგიონული, არამედ ეროვნული მნიშვნელობის პროექტია. ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის და დამატებითი შესაძლებლობების ქონა აეროპორტს ახალ დონეზე აიყვანს – შესაძლებელი გახდება მეტი ავიარეისის განხორციელება, დიდი ზომის თვითმფრინავების მიღება და ტვირთბრუნვის გაზრდა. მთლიანობაში, ეს ყოველივე ხელს შეუწყობს როგორც საქართველოს ტურიზმისა და ავიაციის განვითარებას, ისე ეკონომიკის გაძლიერებას.