საქართველომ ICAO-ს უსაფრთხოების ახალი სტანდარტები წარმატებით დანერგა
ICAO-ს უსაფრთხოების ახალი სტანდარტები
საქართველომ საჰაერო ხომალდისა და აეროდრომის ხელოვნური საფარის საკლასიფიკაციო მაჩვენებლის (ACR/PCR) ახალი მეთოდოლოგია წარმატებით დანერგა. ამის შესახებ Airbus-ის წარმომადგენელმა, სირილ ფაბრემ, თბილისში მიმდინარე ICAO-ს რეგიონულ შეხვედრაზე განაცხადა.
სამუშაო შეხვედრა, რომელსაც საქართველოს აეროპორტების გაერთიანება მასპინძლობს და Airbus-თან პარტნიორობით იმართება, მიზნად სწორედ ფრენების უსაფრთხოების კუთხით ICAO-ს ახალი სტანდარტების ეფექტიან დანერგვას ისახავს.
სირილ ფაბრეს თქმით, Airbus -ი და ICAO აქტიურად მუშაობენ ახალი კლასიფიკაციის სისტემის გლობალურ დანერგვაზე და თბილისში მიმდინარე შეხვედრაც ამ პროცესის ნაწილია.
მისივე ინფორმაციით, საქართველოში ოპერირებადი საჰაერო ხომალდების უმეტესობა Airbus-ის ტიპისაა, რომლებიც განსაკუთრებით აქტიურად ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში (A321neo, A321ceo, და A320neo/ceo) დაფრინავენ. შესაბამისად, ქუთაისის აეროპორტი -ს ახალი ასაფრენ-დასაფრენი ზოლისა და ინფრასტრუქტურის შეფასებაც ICAO-ს სწორედ ამ ახალი სისტემის მიხედვით მოხდება.